Buty narciarskie – dopasowanie, przede wszystkim!

Jeśli jesteś młodym narciarzem, uważaj się za szczęściarza, kupując buty narciarskie w dzisiejszych czasach. Przez lata waga butów narciarskich została zmniejszona o połowę, komfort wzrósł trzykrotnie, a naprawa butów narciarskich rzadko jest koniecznością. Dwadzieścia lat temu buty narciarskie były ciężkie i trudno było się w nich poruszać. Dziś są bardziej anatomicznie zaprojektowane i szanują pozycję stopy i nogi narciarza. Dziś buty narciarskie mają znacznie bardziej anatomiczną konstrukcję. Wizualnie różnica może nie być zbyt oczywista – to nadal obuwie z klamrami z tworzywa sztucznego, ale wewnątrz wszystko się zmieniło – kształt i materiał.

Buty narciarskie – najważniejsze jest dopasowanie!

Dopasowanie buta polega głównie na dostosowaniu buta do stopy narciarza. Są na to różne metody. Profesjonalny poziom dopasowania butów można znaleźć w specjalistycznych sklepach, i wymaga dedykowanych narzędzi. W takim miejscu sprzedawcy posiadają szeroki wybór narzędzi, podobnie jak każdy sklep specjalistyczny, któremu też nieobca naprawa butów narciarskich. Aby dopasować but, zaczyna się od podgrzania plastiku skorupy, a następnie modyfikacji kształtu w określonych obszarach, w których narciarz ma bolesne strefy. Specjaliści mogą również usunąć plastik, jeśli zajdzie taka potrzeba. Te drobniejsze detale są najlepsze, jakie ma do zaoferowania dopasowanie.

Znajdź swój rozmiar

Najważniejszą wskazówką, jaką można dać osobom szukających swoich butów narciarskich, jest znać swój rozmiar. Kiedy wyginasz się do przodu na kostce, pięta powinna pozostać przyklejona do spodu buta. Powinieneś poczuć, jak tylna część buta trzyma Twoją piętę.